Casper teknoloji sektöründe birçok ürün üreten ve satan firmadır. Telefon ve bilgisayar üretiminde lider bir firmadır. Casper 1991 yılından beri hizmet vermektedir. 3 mühendis bir araya gelerek firmayı kurmuştur ve kurulduğu zamandan beri kusursuz üretim yapmaya ve satmaya devam etmiştir. Via cep telefonları, Nirvana bilgisayarları ve tabletleri ile büyük bir isim haline gelmiştir. Casper firmasının içinde birçok mühendis, personel son derece profesyonel biçimde çalışmaktadır. Casper müşterileri sorun yaşadığı zaman en yakın Casper servisini bulmak için Casper web sitesini ziyaret edebilir. Saat 08:30 ve 18:00 saatleri arasında ulaşılabilen müşteri hatları bulunmaktadır. En iyi hizmeti almak için bu saatler arasında aramanız yeterli olacaktır. Servis destek elemanları ile anında canlı iletişim kurmak için Casper web sitesine giriş yaparak sağ alt kısımda bulunan canlı destek bölümünden bilgi alabilirsiniz. Müşterilerin memnuniyeti için 7/24 faaliyette olan bir müşteri hizmetleri hattı bulunmaktadır. Her bir müşteri ile özenle ilgilenilmektedir. 1991 yılından beri kusursuz hizmet veren, kalitesinden ödün vermeyen, ihtiyaçlara hitap eden bir firma olmasıyla ünlüdür.

Casper Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Casper müşterileri ve müşterisi olmak isteyenlerin kolayca irtibat kurabileceği müşteri hizmetleri telefon numarası bulunmaktadır. Müşteriler tüm öneri, soru, istek ve şikayetlerini Casper müşteri hizmetleri iletişim telefon numarasını arayarak kolayca iletişim kurmanız mümkündür. Müşterilerin her türlü sorunu anında çözülsün diye her bölgenin servisi için telefon hattı oluşturulmuştur. Her müşteri kendine en yakın servisi arayarak hizmet alabilir. Jet servis hizmetini kullanarak kolayca arızalı cihazınızı servise yollayabilirsiniz. Sonraki tüm aşamalarda bilgilendirilirsiniz.

0850 250 77 77

Casper E-posta Adresi

Casper telefon trafiği yoğun olan bir firma değildir. Genel olarak servis kısmı yoğun olabilir. Ancak yine de telefon kullanmak istemeyen, aciliyeti olmayan müşteriler Casper e-posta adresini kullanarak mail yoluyla iletişim kurabilirler. Casper e-posta trafiğini profesyonel biçimde yöneten müşteri temsilcileri bulunmaktadır. Her müşterinin bildirimi, sorunu, sorusu, önerisi, şikayeti son derece itinalı biçimde incelenerek geri dönüş sağlanmaktadır. İsteyen her müşteri müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ya da e-posta adresine mail atabilmektedir.

[email protected]

6 YORUMLAR

  1. Aldığımız tablet bir hafta kullandık ekranda çizikler vardı servise gönderdim geldi şimdi ekranda hiç görüntü yok onu arıza giderildi diye göndermeye utanmadinizmi

  2. Casper vias30 tablet aldik dustu kasko kapsaminda tamire yillandi 3.kere yapildi dendi dalga ge er gibi birde yapilmadi casper markanin arkasinda dur verdigim para haram zikkim olsun

  3. Tablet aldım.15 gün sonra tamire gitti bir ay sonra geldi bir hafta sonra yine aynı sıkıntı yine servise göndercem. Sanırım kısır döngüye gircez

  4. 18 Kasım’da sitenizden casper nirvana bilgisayar aldım. 20sinde teslim edildi. işletim sistemini yükleyip 23ünde kullanmak nasipoldu. maalesef sürekli internet bağlantısı koptu. müşteri hizmetlerini aradım. servise yönlendirdi. afyondaki servise gidip 50 tl karşılığında yeniden işletim sistemi yüklendi. eve geldi eba zoom derken sorun aynen devam ediyor. bir kaç gün daha denedik değişen bir şey yok. fotoğraf ve video çekimi ile de belgeledik. 26sında iade için gönderdik kargo ile. günlerce ses çıkmadı bizim iade işinden. bir günde 5 kez arayarak ulaştık sonunda. pandemi bahanesi her alanda olduğu gibi sizde de geçerli bahane. sonunda derdimize derman bir bayan çıktı da beni dertlerden kurtardı. müşteri hizmetleri yetkiliniz fatmanur hanıma çok teşekkürler. bugün hala casper aleyhinde sosyal medyada aleyhte paylaşım yapmıyorsam o sakin çözüm odaklı çalışanınız sayesinde. keşke bütün müşteri hizmetleri çalışanları kurumunu düşündüğü kadar biz mağdur tüketicileri de düşünse. tövbe etmiştim bir daha casper kullanmamaya. şimdi kullanır mıyım. evet. kimin sayesinde o çalışan bayan sayesinde. obayana 10 değil 100 veriyorum.

  5. casper bir tablet aldık ist avm den iki kere tamir onarıma gönderildi bazı şikayetlerden dolayı bu arada ürün garanti kapsamında ama gelgelelim casper tablet den bir türlü yaralanamadık hatta değişim için yollandı ama tekrar onarıldı denilip geri gönderildi.tabiki ürün şuanda kesinlikle çöp çocuklarımız ne eğitime girebiliyor nede oyun oynayabiliyor koskoca casper firması bir ürün değişimi yapamıyorsa inadım inat hakkımı çok iyi aramakla birlikte bu pandemi sürecinde bize yardımcı olmadığınızı cümle aleme anlatıcam .

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz.
İsminizi Girin