Getir çağrı merkezi numarası nedir?

Getir çağrı merkezi numarası kullanıcıların yoğun bir şekilde araştırdığı konular arasında yer alıyor. Biz de bugün sizler için hem getir hizmetine hem de iletişim bilgilerine dair tüm detayları kaleme aldık. GetirYemek 2019 yılından beri ülkemizde hizmet vermeye başlayan ve hızlı bir büyüme kaydeden servistir.

Getir servisi yemek siparişlerinizi alarak en yakın restoranlardan teslim alıp adresinize teslim eder. Üstelik tüm bu süreci son derece hızlı bir şekilde yönetir. Siparişlerde aksama, sorun ve sipariş takibi gibi her türlü detay için müşterileri genelde çağrı merkezi telefon numaralarını araştırıyor. Eğer siz de Getir çağrı merkezi irtibat numarasını merak ediyorsanız içeriğimizin devamını inceleyerek görüntüleyebilirsiniz.

Getir çağrı merkezi iletişim

Getir çağrı merkezi numarası üzerinden tüm soru ve sorunlarınıza kolayca yanıt alabilirsiniz. Örneğin verdiğiniz yemek siparişiniz geciktiyse ya da siparişinizi durumu hakkında ayrıntılı bilgi almak üzere hemen çağrı merkezinden destek alabilirsiniz. Genelde çok gecikme yaşanmasa da istisnai durumlar söz konusu olabilir. Getir servisinin hem teslim süreçleri hem de paketleme süreçleri son derece profesyoneldir.

Getir müşteri hizmetleri

Getir servisi her il ve ilçede farklı lokasyonlarda hizmet verir. Hizmet bölgelerinin toplamında 100’den fazla deposu mevcuttur. Daha hızlı ve etkili bir hizmet sunmak ve müşterileri memnun etmek üzere ‘’Getir Müşteri Hizmetleri’’ platformu da sunuyor. Getir çağrı merkezi numarası ise  0 (850) 532 50 50’dir. Sabah 07:00 gece 02:00 saatler arasında kesintisiz iletişim kurabilirsiniz. Genel müdürlüğü İstanbul ilinde olan getir servisinin Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Bodrum ve Kocaeli’nin belirli yerlerinde hizmeti mevcuttur.

Daha fazla firma ve sevisin çağrı merkezi iletişim bilgilerine bizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir