Kanal d müşteri hizmetleri numarası

Kanal d müşteri hizmetleri iletişim numarası izleyicileri tarafından araştırılıyor. Bildiğiniz üzere Kanal D uzun süredir TV kanalı olarak hizmet veriyor. Çok sayıda yarışma programı, çeşitli tv programları, film ve diziler yayınlanarak sunuluyor. Özellikle yarışmacı alan programlara başvurmak isteyen izleyiciler iletişim bilgilerini araştırıyor.

Siz de kanal d müşteri hizmetleri irtibat numarasına ulaşmak için hemen sitemizi inceleyebilirsiniz. Kanal d iletişim, nasıl ulaşılır gibi tüm soruların yanıtları burada! Tv programlarına katılım, yayın akışı, şikayet ve sorularınız için dilediğiniz zaman kanal d çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanal d müşteri hizmetleri iletişim

Kanal d müşteri hizmetleri iletişim numarası yukarıda da ifade ettiğimiz üzere pek çok nedenden ötürü araştırılıyor. İzleyici temsilci hattı olarak da bilinen bu iletişim numarasına ulaşmak son derece kolay! İzleyici bildirimlerine ve geri dönüşlerine önem veren kanal d çağrı merkezi hizmetini kusursuz sunmaya özen gösteriyor. Aklınıza takılan sorular, yarışma programlarına katılım, şikayet, haber bildirimi ve daha pek çok konu hakkında bilgi almak ve iletmek üzere arayabilirsiniz. Peki, çağrı merkezi numarası nedir? Mail adresi var mıdır?

Kanal d çağrı merkezi

Kanal d müşteri hizmetleri iletişim numarası 0212 478 00 88’dir. Tüm izleyiciler her türlü soru ve sorunda bu numarayı arayarak kanal d izleyici temsilcilerine kolaylıkla ulaşabilir. Telefon numarasına alternatif olan bir diğer iletişim hattı ise mail adresidir. Dilerseniz istek, talep, şikayet ve öneri geri bildirimlerinizi izleyicitemsilcisi@kanald.com.tr mail adresine de gönderebilirsiniz.

Diğer kanalların, firma ve şirketlerin müşteri hizmetleri iletişim bilgilerine sitemi üzerinden ulaşmanız mümkündür. Sizler için en çok araştırılan çağrı merkezi iletişim numaralarını araştırarak sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir